ΩΡΕΣ ΓΟΝΕΩΝ

Λόγω αλλαγής του Ωρολογίου Προγράμματος έχουν τροποποιηθεί οι ώρες υποδοχής των γονέων.Παρακαλείσθε να ενημερωθείτε για το νέο πρόγραμμα που ισχύει από 13-2-2017

ΩΡΕΣ ΓΟΝΕΩΝ 13_2_2017

Πανελλαδικές 2017: Μέχρι στις 2 Μαρτίου η υποβολή αίτησης -δήλωσης των υποψηφίων

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ

Η Αίτηση-Δήλωση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στο Λύκειο, από την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου ως και την Πέμπτη 2 Μαρτίου του 2017, από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό του, εκφράζει την αυθεντική βούληση του ενδιαφερόμενου και δεν τροποποιείται.Οι μαθητές δηλώνουν υποχρεωτικά την Ομάδα Προσανατολισμού που ήδη έχουν επιλέξει και παρακολουθούν, ενώ οι απόφοιτοι μπορούν να επιλέξουν να εξεταστούν στα μαθήματα οποιασδήποτε Ομάδας Προσανατολισμού. Γενικά οι μαθητές υποβάλλουν την Αίτηση-Δήλωση στο Λύκειό τους χωρίς δικαιολογητικά, ενώ οι απόφοιτοι καταθέτουν υποχρεωτικά ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και μια μικρή πρόσφατη έγχρωμη φωτογραφία. Όλοι οι υποψήφιοι θα επιδείξουν ταυτότητα ή διαβατήριο, προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώρηση του κωδικού 13.

Υποψήφιοι για το 10%  (χωρίς νέα εξέταση)  μπορούν  να είναι μόνο όσοι εξετάστηκαν πανελλαδικά το 2015 ή το 2016 (με τα ημερήσια ΓΕΛ ή με τα ημερήσια ΕΠΑΛ). Όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων, δεν θα υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση το Φεβρουάριο, αλλά απευθείας μηχανογραφικό δελτίο.

Για να ανοίξετε τις εγκυκλίους πατήστε, αντίστοιχα, παρακάτω

Δελτίο Τύπου ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ για 2017

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΛ 2017 pdf

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΓΕΛ 2017 pdf

2017_2_20_Φ_251_28322_A5_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΦΥΣ ΑΔΥΝΑΤΩΝ ΓΕΛ ΕΠΑΛ_2017 pdf

Ενημέρωση υποψηφίων (μαθητών και αποφοίτων) σχετικά με τη λειτουργία των Στρατιωτικών Σχολών για το ακαδημαϊκό έτος 2017- 2018.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΟ 2017

Διαγωνισμός Euroscola

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του γραπτού Διαγωνισμού Euroscola.Δύο μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν και θα συμμετάσχουν στην επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο.

Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πρωταθλητές στους Σχολικούς Αγώνες Καλαθοσφαίρισης το 2ο ΓΕΛ

Έχει γίνει πιά παράδοση να καταλαμβάνει η σχολική ομάδα καλαθοσφαίρισης του σχολείου μας την πρώτη θέση ανάμεσα στα σχολεία του νομού Ροδόπης.  Μια πολύ μικρή και σεμνή απονομή του κυπέλλου μας στον αρχηγό της ομάδας και στους συμπαίκτες του ήταν απο τις πρώτες ευχάριστες στιγμές της φετινής σχολικής περιόδου!  Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Αύριο Παρασκευή 20-1-2017 κλειστά τα Σχολεία στο Δήμο Κομοτηνής

ΑΠΟΦΑΣΗ αριθ.  38/ 2017

Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις του άρθρου 75 παρ. 1 του Ν. 3463/2006, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 94 παρ. 4 του Ν. 3852/2010 περ. 27, με τις  οποίες ορίζεται ότι, ανήκει στους Δήμους της χώρας η αρμοδιότητα της «διακοπής των μαθημάτων, λόγω     εκτάκτων συνθηκών, ή επιδημικής νόσου, εντός των διοικητικών ορίων του οικείου δήμου»,

Τις Διατάξεις του άρθρου 58 του Ν. 3852/2010 με τις οποίες ο Δήμαρχος προΐσταται και διευθύνει όλες τις υπηρεσίες του δήμου,

Εξαιτίας της έντονης χιονόπτωσης σε συνδυασμό με την πρόβλεψη της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας για το διάστημα 19-01-2017 και 20-01-2017 (παρατεταμένη χιονόπτωση και παγετός).

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Παρασκευή 20-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου  μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία αύριο Παρασκευή 13-1-2017 στο Δήμο Κομοτηνής

ΑΠΟΦΑΣΗ αριθ.  26/2017

Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Το με αριθ.Φ.2.4/83/12-01-2017 κοινό έγγραφο των δ/ντων α΄θμιας και β΄θμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, με το οποίο προτείνεται η αναστολή λειτουργίας των μονάδων ευθύνης τους για την Παρασκευή 13-01-2017, για τους λόγους που αναφέρονται σε αυτό.

Το γεγονός ότι οι μετεωρολογικές προβλέψεις για τις πρωινές ώρες της 13-01-2017 δείχνουν παγετό, καθιστώντας τους αύλειους χώρους δυνητικά επικίνδυνους μετά και την πρόσφατη χιονόπτωση.

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Παρασκευή 13-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου  μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία του Δήμου Κομοτηνής και αύριο Πέμπτη 12-1-2017

«Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις του άρθρου 75 παρ. 1 του Ν. 3463/2006, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 94 παρ. 4 του Ν. 3852/2010 περ. 27, με τις οποίες ορίζεται ότι, ανήκει στους Δήμους της χώρας η αρμοδιότητα της «διακοπής των μαθημάτων, λόγω εκτάκτων συνθηκών, ή επιδημικής νόσου, εντός των διοικητικών ορίων του οικείου δήμου»,
Την έντονη χιονόπτωση που παρατηρείται, καθώς και τις μετεωρολογικές προβλέψεις έντονου παγετού για τις πρωινές ώρες της Πέμπτης 12-01-2017.
                                   Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Πέμπτη 12-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.