ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2016-2017

Επιδόθηκε στους μαθητές το Πρόγραμμα των Ενδοσχολικών Εξετάσεων καθώς και η Εξεταστέα Ύλη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ_ΥΛΗ_Α΄_ΛΥΚΕΙΟΥ_2017

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ_ΥΛΗ_Β΄_ΛΥΚΕΙΟΥ_2017

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ_ΥΛΗ_Γ΄_ΛΥΚΕΙΟΥ_2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΤΕΦΑΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΤΕΦΑΑ ΕΒΡΟΥ 2017-1_signed

Το Σχολείο μας στα Ελευθέρια Κομοτηνής 2017

Πιστό στις αρχές και στις αξίες που επιβάλλει το εκπαιδευτικό μας σύστημα για τη διαμόρφωση της ολοκληρωμένης προσωπικότητας του μαθητή με ακεραιότητα, συνέπεια, υπευθυνότητα, πειθαρχία αλλά και αισιοδοξία, δύναμη, θάρρος, αντοχή, φιλοπατρία και εμπιστοσύνη στις ρίζες της ελληνικής μας παράδοσης, το 2ο Λύκειο Κομοτηνής, πρωτοπόρο πάντα, παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς της Θράκης μας στην κεντρική πλατεία, το βράδυ της Κυριακής 7-5-2017, φορώντας και τιμώντας τις εξαιρετικές παραδοσιακές Read more »

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017/2018

Ενημέρωση Λυκείων – Υποτροφίες 2017

Η προκήρυξη για τις Στρατιωτικές Σχολές

Εκδόθηκε σήμερα από το ΓΕΕΘΑ η  Προκήρυξη για τις Στρατιωτικές Σχολές  Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίμων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και της Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ), Ακαδημαϊκού Έτους 2017 – 18».

Δείτε την προκήρυξη

ΑΙΤΗΣΗ_ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

XΡΟΝΟ∆ΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΩΝ

1. Έλληνες Εσωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-∆ικαιολογητικών έως Παρασκευή 19 Μαΐου 2017
(Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).

β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή ∆ικαιολογητικά έως
Τρίτη 6 Ιουνίου 2017.

γ. Υποβολή Ελλιπών ∆ικαιολογητικών έως Παρασκευή 9 Ιουνίου
2017 (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).

δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος – χρόνος): Τετάρτη 21 Ιουνίου 2017.

ε. ∆ιεξαγωγή ΠΚΕ: εντός του χρονικού διαστήματος από Πέμπτη 22 Ιουνίου 2017 έως και Πέμπτη 20 Ιουλίου 2017, ανάλογα με τον αριθμό των υποψηφίων ανά εξεταστικό κέντρο.

2. Έλληνες Εξωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-∆ικαιολογητικών έως Τρίτη 25 Ιουλίου 2017
(Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).

β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με ελλιπή δικαιολογητικά έως
Παρασκευή 4 Αυγούστου 2017.

γ. Υποβολή Ελλιπών ∆ικαιολογητικών έως Παρασκευή 11
Αυγούστου 2017 (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).

δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος – χρόνος): Παρασκευή 21 Αυγούστου 2017.

ε. ∆ιεξαγωγή ΠΚΕ: ∆ευτέρα 28 Αυγούστου 2017 έως και Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2017.

3. Τονίζεται ότι, οι υποψήφιοι/ες είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι:

α. Να μάθουν αν τα δικαιολογητικά τους έγιναν δεκτά ή όχι και να τα συμπληρώσουν, αν απαιτείται. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα γίνει από τις Σχολές και από τη ∆ΑΕ/Β1 όπως προβλέπουν οι οργανισμοί λειτουργίας τους.

β. Να ενημερωθούν για το χρόνο και τον τόπο διεξαγωγής των ΠΚΕ

4. Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων θα γίνονται δεκτά από τις Σχολές 1ης Προτίμησης ή τη ∆ΑΕ/Β1 στην περίπτωση αποστολής τους μέχρι και τις καταληκτικές ημερομηνίες που αναγράφονται στο παρόν Παράρτημα, εφόσον φέρουν ευανάγνωστη ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας δημόσιας ή ιδιωτικής.

ΕΠΙΔΟΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017

Από την Τρίτη 2/5/2017 και κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου, παρακαλούνται οι υποψήφιοι παρελθόντων ετών να προσέρχονται αυτοπροσώπως  στη Διεύθυνση του σχολείου, προκείμενου να παραλάβουν το ΔΕΛΤΙΟ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΗ ΜΑΣ

Τη Δευτέρα ολοκληρώθηκε το 4ο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα αντιπτέρισης (Μπάτμιντον) στη Λιβαδειά,  με παρουσία στο βάθρο μαθητή του σχολείου μας. Ο  Κυριάκος Αποστόλου,  μαθητής της Β” λυκείου κατάφερε να καταλάβει τη προνομιούχο 2η θέση στο απλό αγοριών,με την επιτυχία του αυτή να μεταφράζεται σε πριμοδότηση 8% από την πολιτεία για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Σύσσωμη η κοινότητα του σχολείου μας εύχεται στο μαθητή και στην οικογένεια του πάντα επιτυχίες και διακρίσεις.