ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ_2017

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΗ ΜΑΣ

Τη Δευτέρα ολοκληρώθηκε το 4ο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα αντιπτέρισης (Μπάτμιντον) στη Λιβαδειά,  με παρουσία στο βάθρο μαθητή του σχολείου μας. Ο  Κυριάκος Αποστόλου,  μαθητής της Β” λυκείου κατάφερε να καταλάβει τη προνομιούχο 2η θέση στο απλό αγοριών,με την επιτυχία του αυτή να μεταφράζεται σε πριμοδότηση 8% από την πολιτεία για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Σύσσωμη η κοινότητα του σχολείου μας εύχεται στο μαθητή και στην οικογένεια του πάντα επιτυχίες και διακρίσεις.

ΛΗΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 λήγουν τα μαθήματα του διδακτικού έτους 2016-2017 στα Ημερήσια και Εσπερινά Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια. Αυτό  αναφέρει η υπουργική απόφαση που υπέγραψε σήμερα ο υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστας Γαβρόγλου  ΔΕΙΤΕ_ΤΗΝ_ΑΠΟΦΑΣΗ

Σχολική γιορτή 25ης Μαρτίου, (2016-2017)

Στα πλαίσια του εορτασμού της 25ης Μαρτίου, για πρωτη φορά στον αύλειο χώρο του Λυκείου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή που περιλάμβανε αναγνώσεις, απαγγελίες ποιημάτων, τραγούδια και χορούς.
Υπεύθυνοι της διοργάνωσης της γιορτής ήταν η κ. Δαλματζή και ο κ. Καρακολίδης ενώ το χορευτικό συγκρότημα το προετοίμασε η κ Δαλακούρα.

Η εγκύκλιος για τις Αστυνομικές Σχολές

Εκδόθηκε από την Ελληνική Αστυνομία η εγκύκλιος για την εισαγωγή αστυνομικών στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017 – 2018, με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Ημερησίου Γενικού Λυκείου του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Πατήστε εδώ για να δείτε την Εγκύκλιο

Το 2ο Λύκειο στο κοινωφελές ίδρυμα ONASSIS στην Αθήνα

Για πέμπτη χρονιά, ο σύγχρονος χορός μπαίνει σε σχολεία της Κομοτηνής και της Αθήνας. Μια παράσταση από μαθητές, που επιβεβαιώνει με τον πιο δημιουργικό τρόπο ότι ο χορός ενώνει…

Σ” αυτό το πλαίσιο το σχολείο μας φιλοξενήθηκε στο Κοινωφελές Ιδρυμα ONASSIS ΣΤΕΓΗ στην Αθήνα στις 14 -3-2017 και πραγματοποίησε μια πραγματικά όμορφη προσπάθεια την οποία μπορούμε να δούμε στο παρακάτω βίντεο στο ιστότοπο του Ιδρύματος. (το σχολειου μας εμφανίζεται απο το χρονικό σημείο 1:43:00 και μετά)

«Dancing to Connect – Χορεύω, άρα επικοινωνώ»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Dancing to Connect – Χορεύω, άρα επικοινωνώ» έχει φιλοξενηθεί σε περισσότερες από τριάντα χώρες όλου του κόσμου και
απευθύνεται σε μαθήτριες και μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, με απώτερο
στόχο τη γνωριμία τους με τον σύγχρονο χορό χωρίς να έχει διαγωνιστικό
χαρακτήρα. Στην Ελλάδα υλοποιείται τα τελευταία τέσσερα χρόνια από τη
Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση σε συνεργασία με την ομάδα
«Battery Dance Company» της Νέας Υόρκης και με την υποστήριξη της
Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα.  Φέτος, μαζί με πέντε σχολεία της Αθήνας, η
Στέγη, σε συνεργασία με τον Δήμο Κομοτηνής, έβαλε στον…χορό και πέντε
σχολεία της Ροδόπης: το 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής, το 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής, το 2ο
Γυμνάσιο Κομοτηνής, το 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής και το Γυμνάσιο
Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Σαπών.
Η αίθουσα ήταν κατάμεστη,  το κοινό θερμό με σεβασμό σε όλα τα σχολεία  και η ατμόσφαιρα μαγική. Το σχολείο μας πραγματοποίησε υπέροχη εμφάνιση με μεγάλο ενθουσιασμό και επαγγελματική προσήλωση. Οι μαθητές μας μάγεψαν το κοινό, ήταν όλοι χαμογελαστοί και ικανοποιημένοι και φάνηκε σε όλη την διάρκεια του χορού τους αλλά και στην τελική ομαδική υπόκλιση.  Φυσικά πρωτοτύπησαν όταν στο τέλος μαζεύτηκαν και φώναξαν το σύνθημα του σχολείου μας και ευχαρίστησαν τους δασκάλους χορού.  Συγχαρητήρια στους μαθητές μας στους παιδαγωγούς-χορευτές και σε όσους συνετέλεσαν σε αυτήν τη δράση.