Monthly Archives: Δεκεμβρίου 2014

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με το 10% για το Ακαδημαϊκό έτος 2015-2016

Nomothesia

Το 2ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής στο Αρχαιολογικό Μουσείου Κομοτηνής

Στις 16-12-2014   τα  τμήματα Α3 & Α5 της Α? Λυκείου έλαβε μέρος σε ένα από τα πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Κομοτηνής με τίτλο ?Ο?δέν τ?ν θάνατον διαφέρειν το? ζ?ν?. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο και δημιουργικό πρόγραμμα, εντελώς διαφορετικό από τη συνηθισμένη ανιαρή περιδιάβαση στα μουσεία. Προσπαθεί να αναδείξει τα ταφικά έθιμα διαχρονικά και διαπολιτισμικά, εκκινώντας από τα αρχαία ταφικά έθιμα της Θράκης και περιλαμβάνει στοχευμένη διεξαγωγή έρευνας στον εκθεσιακό χώρο του Μουσείου από τους μαθητές, συσχετισμό φιλολογικών πηγών με συγκεκριμένα αντικείμενα της έκθεσης από τους ίδιους, όπως και εικαστική αποτύπωση σε κολάζ των συναισθημάτων και των εντυπώσεών τους μετά τη δημιουργική αυτή περιδιάβαση. Οι εντυπώσεις όλων, διδάσκοντος, συνοδού και μαθητών, ήταν οι καλύτερες και ευχαριστούμε πολύ -και από την ιστοσελίδα μας- τους υπεύθυνους του Μουσείου, την κ. Δαλακούρα, καθώς και τους φοιτητές που μας βοήθησαν πολύ, τον Γιάννη και τη Δήμητρα.

Τελικά, ένα μακάβριο, αρχικά, θέμα προσεγγίστηκε με πολύ χαρά και γόνιμη περιέργεια, ώστε να γίνει ένα παράθυρο ανοικτό σε πολιτισμούς αρχαίους και σύγχρονους.

Μουσικοθεατρική Εκδήλωση 2ου Λυκείου Κομοτηνής

Μια ζεστή βραδιά γεμάτη κέφι και τραγούδι ζήσαμε χτες το βράδυ στο Ίδρυμα Παπανικολάου, όπου οι μαθητές μας  παρουσίασαν την ετήσια θεατρική τους παράσταση. Για πέμπτη συνεχή χρονιά οι μαθητές απέδειξαν πως το σχολείο μπορεί να συνδυάσει τη γνώση με τη δημιουργία. Στην παράσταση αυτή συμμετείχαν πάνω από σαράντα μαθητές του σχολείου, οι οποίοι δούλεψαν με ενθουσιασμό ακολουθώντας τις υποδείξεις των καθηγητών τους σε εξωδιδακτικό χρόνο. Έτσι, παρά το φορτωμένο τους πρόγραμμα κατάφεραν να παρουσιάσουν μια παράσταση που συνδύαζε το θέατρο και το τραγούδι και συνεπήρε τους θεατές. Χάρη στο πάθος, την επιμονή και τη ζωντάνια τους εξέπληξαν και γοήτευσαν το κοινό με το ταλέντο και τον αυθορμητισμό τους.

Άξιοι συμπαραστάτες στη προσπάθεια τους, οι καθηγήτριες φιλόλογοι του σχολείου μας , κ. Ταγια Ευαγγελία, Μαυρίδου Χριστίνα και Σαλικίδου Χριστιάνα.