Monthly Archives: Ιανουαρίου 2017

Διαγωνισμός Euroscola

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του γραπτού Διαγωνισμού Euroscola.Δύο μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν και θα συμμετάσχουν στην επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο.

Τους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πρωταθλητές στους Σχολικούς Αγώνες Καλαθοσφαίρισης το 2ο ΓΕΛ

Έχει γίνει πιά παράδοση να καταλαμβάνει η σχολική ομάδα καλαθοσφαίρισης του σχολείου μας την πρώτη θέση ανάμεσα στα σχολεία του νομού Ροδόπης.  Μια πολύ μικρή και σεμνή απονομή του κυπέλλου μας στον αρχηγό της ομάδας και στους συμπαίκτες του ήταν απο τις πρώτες ευχάριστες στιγμές της φετινής σχολικής περιόδου!  Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Αύριο Παρασκευή 20-1-2017 κλειστά τα Σχολεία στο Δήμο Κομοτηνής

ΑΠΟΦΑΣΗ αριθ.  38/ 2017

Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις του άρθρου 75 παρ. 1 του Ν. 3463/2006, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 94 παρ. 4 του Ν. 3852/2010 περ. 27, με τις  οποίες ορίζεται ότι, ανήκει στους Δήμους της χώρας η αρμοδιότητα της «διακοπής των μαθημάτων, λόγω     εκτάκτων συνθηκών, ή επιδημικής νόσου, εντός των διοικητικών ορίων του οικείου δήμου»,

Τις Διατάξεις του άρθρου 58 του Ν. 3852/2010 με τις οποίες ο Δήμαρχος προΐσταται και διευθύνει όλες τις υπηρεσίες του δήμου,

Εξαιτίας της έντονης χιονόπτωσης σε συνδυασμό με την πρόβλεψη της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας για το διάστημα 19-01-2017 και 20-01-2017 (παρατεταμένη χιονόπτωση και παγετός).

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Παρασκευή 20-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου  μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία αύριο Παρασκευή 13-1-2017 στο Δήμο Κομοτηνής

ΑΠΟΦΑΣΗ αριθ.  26/2017

Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Το με αριθ.Φ.2.4/83/12-01-2017 κοινό έγγραφο των δ/ντων α΄θμιας και β΄θμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, με το οποίο προτείνεται η αναστολή λειτουργίας των μονάδων ευθύνης τους για την Παρασκευή 13-01-2017, για τους λόγους που αναφέρονται σε αυτό.

Το γεγονός ότι οι μετεωρολογικές προβλέψεις για τις πρωινές ώρες της 13-01-2017 δείχνουν παγετό, καθιστώντας τους αύλειους χώρους δυνητικά επικίνδυνους μετά και την πρόσφατη χιονόπτωση.

Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Παρασκευή 13-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου  μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία του Δήμου Κομοτηνής και αύριο Πέμπτη 12-1-2017

«Ο Δήμαρχος Κομοτηνής

Έχοντας υπόψη:

Τις διατάξεις του άρθρου 75 παρ. 1 του Ν. 3463/2006, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 94 παρ. 4 του Ν. 3852/2010 περ. 27, με τις οποίες ορίζεται ότι, ανήκει στους Δήμους της χώρας η αρμοδιότητα της «διακοπής των μαθημάτων, λόγω εκτάκτων συνθηκών, ή επιδημικής νόσου, εντός των διοικητικών ορίων του οικείου δήμου»,
Την έντονη χιονόπτωση που παρατηρείται, καθώς και τις μετεωρολογικές προβλέψεις έντονου παγετού για τις πρωινές ώρες της Πέμπτης 12-01-2017.
                                   Α π ο φ α σ ί ζ ο υ μ ε

Ορίζουμε για αύριο Πέμπτη 12-01-2017, ότι τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου μας, θα παραμείνουν κλειστά. Οι παιδικοί σταθμοί και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Κομοτηνής θα λειτουργήσουν κανονικά.

ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗ ΡΟΔΟΠΗ ΛΟΓΩ ΠΑΓΕΤΟΥ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ

Απόφαση

Ο Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Ροδόπης
Έχοντας υπόψη :

1. Τις διατάξεις του Ν. 3852 / 2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης ? Πρόγραμμα Καλλικράτης» (ΦΕΚ 87/Α?/07-06-2010) και ειδικότερα του άρθρου 186 «Αρμοδιότητες Περιφερειών», όπου στον Τομέα «Η. Παιδείας ? Πολιτισμού ? Αθλητισμού» περιλαμβάνεται ως αρμοδιότητα η περίπτωση «5. Η διακοπή μαθημάτων, λόγω έκτακτων συνθηκών ή επιδημικής νόσου στη χωρική αρμοδιότητα της περιφέρειας», σε συνδυασμό με το άρθρο 94 «Πρόσθετες αρμοδιότητες δήμων» του ιδίου Νόμου, στην παράγραφο 4. του οποίου περιλαμβάνεται ως αρμοδιότητα η περίπτωση «27. Η διακοπή μαθημάτων, λόγων έκτακτων συνθηκών ή επιδημικής νόσου, εντός των διοικητικών ορίων του οικείου δήμου» Read more »