543 Διοίκηση Γεωργ. Εκμεταλλεύσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

Το Τμήμα Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων ιδρύθηκε το 1974, ενταγμένο στο Κ.Α.Τ.Ε.Ε. και από την ίδρυση των Τ.Ε.Ι. λειτουργεί στο Τ.Ε.Ι.-Θ. ως το μοναδικό, στο χώρο της τριτοβάθμιας τεχνολογικής εκπαίδευσης, ενταγμένο στη Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας.

Αντικείμενο σπουδών

Το Τμήμα Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων εκπαιδεύει και καταρτίζει στελέχη εφαρμογής σε γεωργοοικονομικά θέματα, ικανά να επιλύουν και να αντιμετωπίζουν συγκεκριμένα προβλήματα, που αναφέρονται στη διοίκηση γεωργικών εκμεταλλεύσεων, στην αξιολόγηση και χρηματοδότηση επενδύσεων στη γεωργία, στην εμπορία γεωργικών προϊόντων, γεωργικών μηχανημάτων, εφοδίων και στη διοίκηση οργανώσεων και άλλων φορέων, που καθοιονδήποτε τρόπο ασχολούνται με τη γεωργία.

Δομή των σπουδών

Οι διάρκεια σπουδών στο Τμήμα Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων είναι οκτώ εξάμηνα. Κατά τη διάρκεια των επτά πρώτων εξαμήνων, οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία, εργαστηριακές ασκήσεις, φροντιστήρια, σεμινάρια, επισκέψεις και εκπόνηση εργασιών με έμφαση στη μελέτη περιπτώσεων και την ομαδική εργασία. Το τελευταίο εξάμηνο σπουδών, περιλαμβάνει εποπτευόμενη πρακτική άσκηση και εκπόνηση πτυχιακής εργασίας.

Επαγγελματικά δικαιώματα

Π.Δ. 109/1989(Φ.Ε.Κ. 47/10.2.89/τ.Α')

Σύμφωνα με το παραπάνω Π.Δ., οι απόφοιτοι του Τμήματος απασχολούνται, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, με την επιστημονική διαχείριση και διοίκηση γεωργοκτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων, γεωργικών οργανώσεων και μονάδων, καθώς και με τη διακίνηση, εμπορία και διαχείριση γεωργικών προϊόντων, γεωργικών εφοδίων και μηχανημάτων.

Αναλυτικότερα, καλύπτουν τους ακόλουθους τομείς:

Διοικητικοοικονομική διαχείριση στο πλαίσιο φορέων γεωργικής ανάπτυξης και στα προγράμματα λογιστικής και στατιστικής παρακολούθησης γεωργικών εκμεταλλεύσεων. Συγκεντρώσεις γεωργικών προϊόντων. Εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε πάσης φύσεως ζημίες της γεωργικής παραγωγής και του εξοπλισμού. Συμμετοχή στο σώμα Ελεγκτών Γεωργικών Συνεταιρισμών. Δραστηριότητα σε αγροτικές ασφάλειες. Τήρηση και ενημέρωση όλων των λογιστικών βιβλίων, όπως καταχωρίζονται σε διάφορες οικονομικές πράξεις των συνεταιρισμών, καθώς και υπογραφή των ισολογισμών τους. Ίδρυση και λειτουργία κάθε είδους γραφείων ειδικών δραστηριοτήτων, σχετικών με τη γεωργική ανάπτυξη. Εκπόνηση και επίβλεψη ή συμμετοχή στην εκπόνηση γεωργικών μελετών. Κάθε άλλη δραστηριότητα, που εμφανίζεται με την εξέλιξη της τεχνολογίας και αποδεδειγμένα καλύπτεται από το γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους.

Μπορούν να εξελίσσονται σε όλο το φάσμα της διοικητικής και τεχνικής ιεραρχίας, της σχετικής με τους τομείς της ειδικότητάς τους και να καλύπτουν θέσεις υπεύθυνων στελεχών, που προβλέπονται από την ισχύουσα εκάστοτε νομοθεσία. Τέλος, απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και της γεωργικής κατάρτισης, σύμφωνα, επίσης, με την κείμενη νομοθεσία.

Πρόγραμμα Σπουδών

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ