729 Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία ΤΕΙ Μεσολογγίου

Επαγγελματικά Δικαιώματα

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Ανωτάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, με βάση τις ειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, απασχολούνται, είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, με θέματα εισαγωγής, συντήρησης και επέκτασης της τεχνολογίας της Πληροφορικής στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
Ειδικότερα η απασχόληση τους στις ιδιωτικές επιχειρήσεις και στο δημόσιο επικεντρώνεται στην εφαρμογή σύγχρονων επιστημονικών και τεχνολογικών μεθόδων, όπως:

Εγκατάσταση, επέκταση και συντήρηση πληροφοριακών συστημάτων και εφαρμογών της Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία.

Εγκατάσταση και συντήρηση του λογισμικού υποστήριξης, της σωστής λειτουργίας του λειτουργικού συστήματος, καθώς και της διατήρησης ενός εύχρηστου και αποτελεσματικού περιβάλλοντος ανάπτυξης πληροφοριακών συστημάτων.

Διαχείριση έργων Πληροφορικής στα πλαίσια Επιχειρήσεων και Οργανισμών.

Σχεδίαση και αξιολόγηση στρατηγικών ανάπτυξης πληροφοριακών συστημάτων στην Διοίκηση και στην Οικονομία, σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα.

Ανάλυση και αποτίμηση απόδοσης πληροφοριακών συστημάτων.

Σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων επαγγελματικής κατάρτισης σε θέματα Πληροφορικής, Διοίκησης και Οικονομίας.

Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να εργαστούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε αυτοδύναμα είτε ως μέλη ομάδας, σε οποιδήποτε στάδιο του κύκλου ζωής των πληροφοριακών συστημάτων στη Διοίκηση και την Οικονομία.
Οι πτυχιούχοι του παραπάνω Τμήματος μπορούν να απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να διορίζονται στο δημάσιο και να εξελίσσονται στις βαθμίδες της ιεραρχίας, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Δες τα Επαγγελματικά Δικαιώματα ΦΕΚ 257/23-10-2002

Αν δεν έχεις εγκαταστήσει τον Acrobat Reader κάνε click στο εικονίδιο και στο παράθυρο που θα ανοίξει διάλεξε "Ανοιγμα"

Αντικείμενο Σπουδών

Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής, της διοικητικής Επιστήμης και των Οικονομικών, με εξειδίκευση στις Εφαρμογές της Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία, στα πλαίσια επιχειρήσεων και οργανισμών, τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.

Περιγραφή του Πτυχιούχου του Τμήματος

Με την ολοκλήρωση των σπουδών του ο απόφοιτος Τμήματος ανακηρύσσεται "Πτυχιούχος Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία" και διαθέτει τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις, ώστε να μπορεί να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος, είτε ως στέλεχος επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενος.

Ειδικότερα ο πτυχιούχος Εφαρμογών Πληροφορικής στην Διοίκηση και την Οικονομία:

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και μεθόδους στην ανάλυση, σχεδιασμό, υλοποίηση, επέκταση και συντήρηση Πληροφοριακών Συστημάτων και Εφαρμογών της Πληροφορικής στην Διοίκηση και στην Οικονομία στα πλαίσια επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα.

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και μεθόδους στην ανάλυση, σχεδιασμό, υλοποίηση, επέκταση και συντήρηση του λογισμού υποστήριξης της σωστής λειτουργίας του Λειτουργικού Συστήματος, καθώς και της Διατήρησης ενός εύχρηστου και αποτελεσματικού περιβάλλοντος ανάπτυξης Πληροφοριακών Συστημάτων στη Διοίκηση και στην Οικονομία.

Έχει τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες για την Διαχείριση Έργων Πληροφορικής στα πλαίσια επιχειρήσεων και οργανισμών του ιδιωτικού και δημόσιου βίου.

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές μεθόδους στην σχεδίαση και αξιολόγηση Στρατηγικών Ανάπτυξης Πληροφοριακών Συστημάτων στη Διοίκηση και στην Οικονομία, οι οποίες προάγουν την Εισαγωγή της Τεχνολογίας της Πληροφορικής με τα διεθνή πρότυπα στους τομείς της διοικητικής και οικονομικής δραστηριότητας του δημοσίου και ιδιωτικού βίου.

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και μεθόδους της Τεχνητής Νοημοσύνης και των Εμπείρων Συστημάτων στην ανάπτυξη και συντήρηση Ευφυών Πληροφοριακών Συστημάτων στην Διοίκηση και στην Οικονομία, τόσο στον ιδιωτικό, όσο και στον δημόσιο βίο.

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και μεθόδους στην ανάλυση και αποτίμηση απόδοσης Πληροφοριακών Συστημάτων στην Διοίκηση και στην Οικονομία στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και μεθόδους στην προστασία δεδομένων και πληροφοριών και στην Οικονομία, τόσο στον ιδιωτικό, όσο και στον δημόσιο βίο.

Εκπονεί εφηρμοσμένη έρευνα σ΄ όλες τις προηγούμενες περιοχές δραστηριοποίησης.

Έχει την ικανότητα της συλλογικής εργασίας σε όλα τα επίπεδα, καθώς επίσης και της συνεργασίας με εξωτερικούς παράγοντες του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.

Πρόγραμμα Σπουδών

4 Επιχειρησιακή Έρευνα
5 Τεχνολογίες Διαδικτύου
6 Mάρκετινγκ (1 από 2)