Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2022-2023

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο Φ.Ε.Κ. Β’ 4753/08-9-2022 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 107791/ΓΔ4/06-9-2022 Υ.Α. με θέμα «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2022-2023». Με τον όρο «Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων» (E.Δ.Ε.Μ.) νοείται η παρακολούθηση από τον μαθητή της Γ’ τάξης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Λυκείων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ), καθώς και της τέταρτης Δ’ τάξης των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝΕΕΓΥΛ) ειδικό ετήσιο πρόγραμμα υποστήριξης στα εξεταζόμενα στις πανελλαδικές εξετάσεις ειδικά μαθήματα:
1) Ελεύθερο Σχέδιο,
2) Γραμμικό Σχέδιο,
3) Γαλλικά,
4) Γερμανικά,
5) Ιταλικά,
6) Ισπανικά,
7) Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.
Η Ενισχυτική διδασκαλία ειδικών μαθημάτων αποτελεί πρόγραμμα Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης, εντός του ευρύτερου εκπαιδευτικού και κοινωνικού πεδίου της πολιτείας, για την οποία αποκλειστικά αρμόδιο, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, είναι το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Σας επισυνάπτουμε την αίτηση-δήλωση μαθημάτων 2022_23 την οποία πρέπει να μας αποστείλετε το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 22-9-2022. Την Παρασκευή το σχολείο θα υποβάλει προς τη ΔΔΕ Ροδόπης την εισήγησή του για τη δυνατότητα ή μη λειτουργίας (εφόσον δεν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον από τους μαθητές) της σχολικής μονάδας ως Σ.Κ.Α.Ε.