Monthly Archives: Ιουλίου 2015

Μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων στα Μηχανογραφικά Δελτία ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2015

Σύμφωνα με τις διατάξεις της Φ.253/21812/Β6/15-2-2013 Υ.Α. (ΦΕΚ 358Β΄/2013) μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής και εντός καθοριζόμενου χρονικού διαστήματος, επιτρέπεται μόνο η μερική ή ολική ανάκληση της δήλωσης προτιμήσεων.

Κατ? εφαρμογή των ανωτέρω, το υπουργείο Παιδείας όρισε προθεσμία ως και την Τρίτη 21/7/2015, μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να ζητήσουν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων.

Δηλαδή, με αίτηση-υπεύθυνη δήλωση οι υποψήφιοι, μπορούν να ζητήσουν ΜΟΝΟ να διαγραφεί κάποια/κάποιες από τις προτιμήσεις τους και όχι βέβαια να αλλάξουν τη σειρά των προτιμήσεων ή να προσθέσουν νέες προτιμήσεις.

Για την υλοποίηση της διαδικασίας, όσοι υποψήφιοι τυχόν επιθυμούν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων, πρέπει να υποβάλουν στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας σχετική αίτηση-υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα.

Η μορφή της υπεύθυνης δήλωσης δίνεται με το συνημμένο υπόδειγμα και θα πρέπει μέχρι και την Τρίτη 21/7/2015 (ημερομηνία ταχυδρομικής σήμανσης) να αποσταλεί

α) και με ΦΑΞ στον αριθμό 210-3442098 και

β) με ταχυμεταφορά (courier),στην ταχυδρομική διεύθυνση: Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Διεύθυνση Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων Τμήμα Α?, Αν. Παπανδρέου 37, Μαρούσι, ΤΚ 15180, γραφείο 0082.

Για το συνημμένο υπόδειγμα, 150717_yp_dhl_anakl_mhx_2015. Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι οριστική και μετά την παρέλευσή της δεν θα γίνει δεκτή καμία αλλαγή στα μηχανογραφικά δελτία.

Η εφαρμογή θα κλειδώσει και θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική επεξεργασία των μηχανογραφικών δελτίων.

Οι υποψήφιοι που έχουν ήδη οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο θα έχουν πλέον πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr, μόνο για να βλέπουν την οριστικοποιημένη μορφή του μηχανογραφικού δελτίου, το οποίο φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ: ΤΟ ΦΕΚ του νέου νόμου όπως ψηφίστηκε στη Βουλή

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ο νέος νόμος για τις μετεγγραφές των φοιτητών που θα ισχύσει από το επόμενο ακαδημαικό έτος. Ο νέος νόμος ψηφίστηκε στη Βουλή με τη μορφή τροπολογία στο νομοσχέδιο για την Ιθαγένεια και εντάχθηκε στα αρθρα 21 και 22.

Νόμος_Μετεγγραφών

Ειδικότερα ο νέος νόμος ορίζει τα εξής:

Α?ρθρο 21

1. Ε?ως την 1η Μαρτι?ου εκα?στου ε?τους τα Α.Ε.Ι. αποστε?λλουν στο Υπουργει?ο Πολιτισμου?, Παιδει?ας και Θρησκευμα?των ειδικω?ς αιτιολογημε?νη γνω?μη με αναφορα? στις λειτουργικε?ς δυνατο?τητες των Σχολω?ν και Τμημα?των του Ιδρυ?ματος ως προς τον αριθμο? των φοιτητω?ν που μπορου?ν να μετεγγρα?ψουν, συ?μφωνα με τις επο?μενες παραγρα?φους του παρο?ντος α?ρθρου. Read more »

Τα αποτελέσματα για τα Ειδικά μαθήματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Ανακοινώθηκαν σήμερα από το υπουργείο Παιδείας τα αποτελέσματα για τα Ειδικά μαθήματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων .

Οι υποψήφιοι που συμμετείχαν στα ειδικά μαθήματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων μπορούν από σήμερα 03/07/2015 μετά τις 11.00 π.μ. να πληροφορούνται τη βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα του Υπουργείου http://results.it.minedu.gov.gr πληκτρολογώντας τον οκταψήφιο κωδικό εξετάσεων και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο του υποψηφίου σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία οριστικής υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου λήγει την Παρασκευή 17/7/2015.

Ημέρες λειτουργίας του Σχολείου για την υποστήριξη της ηλεκτρονικής υποβολής Μ.Δ.

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο θα είναι ανοιχτό τις κάτωθι ημέρες και ώρες  για την υποστήριξη της ηλεκτρονικής υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου Υποψηφίου.

ΠΕΜΠΤΗ:  9-7-2015                   ΑΠΟ ΤΙΣ 09:00 ΕΩΣ  ΤΙΣ 13:00

ΤΡΙΤΗ:  14-7-2015                        ΑΠΟ ΤΙΣ 09:00 ΕΩΣ ΤΙΣ 13:00