Το 2ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής στο Αρχαιολογικό Μουσείου Κομοτηνής

Στις 16-12-2014   τα  τμήματα Α3 & Α5 της Α? Λυκείου έλαβε μέρος σε ένα από τα πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Κομοτηνής με τίτλο ?Ο?δέν τ?ν θάνατον διαφέρειν το? ζ?ν?. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο και δημιουργικό πρόγραμμα, εντελώς διαφορετικό από τη συνηθισμένη ανιαρή περιδιάβαση στα μουσεία. Προσπαθεί να αναδείξει τα ταφικά έθιμα διαχρονικά και διαπολιτισμικά, εκκινώντας από τα αρχαία ταφικά έθιμα της Θράκης και περιλαμβάνει στοχευμένη διεξαγωγή έρευνας στον εκθεσιακό χώρο του Μουσείου από τους μαθητές, συσχετισμό φιλολογικών πηγών με συγκεκριμένα αντικείμενα της έκθεσης από τους ίδιους, όπως και εικαστική αποτύπωση σε κολάζ των συναισθημάτων και των εντυπώσεών τους μετά τη δημιουργική αυτή περιδιάβαση. Οι εντυπώσεις όλων, διδάσκοντος, συνοδού και μαθητών, ήταν οι καλύτερες και ευχαριστούμε πολύ -και από την ιστοσελίδα μας- τους υπεύθυνους του Μουσείου, την κ. Δαλακούρα, καθώς και τους φοιτητές που μας βοήθησαν πολύ, τον Γιάννη και τη Δήμητρα.

Τελικά, ένα μακάβριο, αρχικά, θέμα προσεγγίστηκε με πολύ χαρά και γόνιμη περιέργεια, ώστε να γίνει ένα παράθυρο ανοικτό σε πολιτισμούς αρχαίους και σύγχρονους.