Το Σχολείο μας στα Ελευθέρια Κομοτηνής 2017

Πιστό στις αρχές και στις αξίες που επιβάλλει το εκπαιδευτικό μας σύστημα για τη διαμόρφωση της ολοκληρωμένης προσωπικότητας του μαθητή με ακεραιότητα, συνέπεια, υπευθυνότητα, πειθαρχία αλλά και αισιοδοξία, δύναμη, θάρρος, αντοχή, φιλοπατρία και εμπιστοσύνη στις ρίζες της ελληνικής μας παράδοσης, το 2ο Λύκειο Κομοτηνής, πρωτοπόρο πάντα, παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς της Θράκης μας στην κεντρική πλατεία, το βράδυ της Κυριακής 7-5-2017, φορώντας και τιμώντας τις εξαιρετικές παραδοσιακές στολές που είναι περιουσία του σχολείου μας, εδώ και 30 χρόνια.  Το εγχείρημα συνεχίστηκε και φέτος από την κοινωνιολόγο καθηγήτρια του 2ου Λυκείου κ. Δαλακούρα Ντίνα, την οποία συγχαίρω δημόσια. Τις θερμές μου ευχαριστίες καταθέτω και στους καθηγητές του σχολείου που σύσσωμοι στήριξαν αυτή τη διοργάνωση με την παρουσία τους στην κεντρική πλατεία.  Οι μαθητές μας τίμησαν με τη συμμετοχή τους στα Ελευθέρια το σχολείο, τους γονείς τους και την πατρίδα μας και απέδειξαν πως βιώνουν αυτό που διδάσκονται: πως η ελληνική Παράδοση είναι δάσκαλος του παρόντος και θεμελιωτής του μέλλοντός μας.  Εμπιστευόμαστε λοιπόν τη νεολαία μας και την ενισχύουμε στον αγώνα της για δημιουργία. Αντλούμε δύναμη και αντοχή από το χαμόγελό της και συνεχίζουμε κι εμείς το δύσκολο έργο του Δασκάλου, όντας περήφανοι όταν το βλέπουμε να παίρνει σάρκα και οστά μπροστά μας.